VITAMINRAKTÁRAK FELTÖLTÉSE
Tél végére kiürülnek a vitamin és ásványi anyag tartalékaink, utánpótlásra van szükségünk. Ebben lehet segítségünkre a cékla, mely nagyon jól eltartató nyersen egész télen. A tavasz elején kapható üvegházi zöldségek mind ízletességükben, mind tápanyagtartalmukban elmaradnak a szabadföldön termesztettektől, ugyanis napsütésre van szükség ahhoz, hogy egy zöldség, gyümölcs ízvilága teljesen kialakuljon. Viszont nagyon jó állapotú céklákat találhatunk márciusban is a piacon, szupermarketben. Céklát ehetünk mindenféle formában: nyersen, sütve, variálhatunk a halmazállapotával is: lében, szilárd formában. A nyers cékla folsavat, vasat, cinket, magnéziumot, káliumot, rostokat, C-vitamint tartalmaz. Az ára ilyenkor is pénztárcabarát, fogyasszuk hát bátran!
Természetesen nálunk Búzavirágéknál nem maradhat ki a repertoárból a céklás kenyér, hiszen kenyeret minden nap készítünk, kézenfekvő, hogy a kenyerünkbe is belekerüljön. És a színe… a színe eleve jókedvre derít!
A képen látható kenyerünk üveges organikus céklajuice felhasználásával készült, mely tökéletes választás azoknak, akik nem akarnak a céklareszeléssel vesződni. Egyszerűen csak a szokott búzavirág kenyér receptünkben https://kovaszmuhely.blog.hu/2019/01/22/buzavirag_cseréljük le a vizet a céklalére és ilyen csodálatos rubint kenyeret kapunk eredményül.
Egy másik receptverzió a reszelt céklával márványozott kenyérke
400 gr liszt (20 gr rozsliszt, 60 gr teljes kiőrlésű frissen őrölt búzaliszt, 320 gr BL80 búza kenyérliszt)
300 gr víz
200 gr kovász
10 gr só
1 db cékla
A vizet és a lisztet összekeverjük, és két órára magára hagyjuk, ez megkönnyíti a későbbi dagasztást. A céklát meghámozzuk, és apróra reszeljük. Nem kell majd az egész, csak kb két evőkanálnyi.
A maradék céklából egy gyors céklasalátás is összedobhatunk, csak egy alma kell hozzá, melyet ugyanazzal a reszelővel lereszelünk, összekeverjük, egy fél citrom levét ráfacsarjuk, pici hidegen sajtolt olajat csepegtetünk hozzá, és lehűtjük. Magában is fogyaszthatjuk, de köretként is működik.
Visszatérünk a kenyerünkhöz: két óra elteltével hozzáadjuk a kovászt, 5 percig dagasztjuk, majd jöhet a só. Tovább dagasztjuk 5 percig, majd vízzel átöblített tálba tesszük át. Fél óra múlva körbehajtogatjuk szélről középre. Dagasztás után egy órával vizezett pultra kitesszük a tésztát, és kihúzogatjuk nedves kézzel, mint a rétest (laminálunk). Rászórjuk a kinyújtott tésztára a 2-3 evőkanálnyi reszelt céklát. Ha ügyesen egyenletesen osztjuk szét, nagyon szép színezete lesz a kenyérnek. Összehajtogatjuk, és visszatesszük a tálba, ezután mindent úgy teszünk, mint a többi receptnél leírtuk:
Óránként úgy hajtogatjuk, úgy, hogy középen megemeljük a tésztát, úgy hogy a szélei a közepe alá kerüljenek, összesen kétszer. Mikor látjuk, hogy szép habos, és tartja a szerkezetét, nem folyik szét, akkor kiboríthatjuk a lisztezett munkalapra és előformázzuk cipó formára. Majd újabb fél óra elteltével formázzuk szakajtóba. Ekkor már rögtön mehet hideg hűtőbe 8- 16 órára.
Tervezett sütés előtt a sütőt a vaslábassal fel kell melegíteni 250 fokra, ez fél órát, vagy egy órát is igénybe vehet, ez sütőfüggő, ki kell tapasztalni. A tésztát sütőpapírra borítjuk, tetszőlegesen bevágjuk, majd beemeljük sütőpapírral együtt a forró vaslábasba. Fedőt rátesszük, 15-20 percet sütjük így, majd leemeljük a fedőt, és tovább sütjük kb 30-35 percig 230 fokon. ez is sütőfüggő, ha szép színe van, lehet, hogy előbb készen van. Akkor tudjuk, hogy kész a kenyér, ha az alját megkopogtatjuk, kongó hangot ad ki. Az ízén egyáltalán nem ütközik ki a cékla jellegzetes föld íze, a színe vibrálóan rubinvörös, vidám! Egészségünkre!